Często wspominane jest to, że nasza dieta musi być zbilansowana i różnorodna, a także pełna warzyw i owoców. Co jednak dają nam warzywa w diecie? Jak bardzo mogą wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie? Czy jest właściwie sens dodawania dużej ilości świeżych warzyw do naszych potraw?

Ile powinniśmy jeść warzyw?

Według Instytutu Żywości i Żywienia powinniśmy jeść co najmniej 4 porcje warzyw dziennie. W przeliczeniu na gramy to około 400 gramów. Jednak trudno do tego zaliczyć gotowane ziemniaki, czy kapustę z bigosu. Najwięcej składników posiadają w formie surowej. Jednak przeciętny Polak raczej nie gustuje w wszelkich sałatkach, kanapkach ze świeżymi warzywami, czy nawet w jedzeniu zwykłej marchewki zamiast słonych paluszków.
Jest to wielka szkoda dla naszego organizmu. Bez składników zawartych w warzywach nie może on poprawnie funkcjonować.

Co właściwie znajduje się w takich jarzynach?

Warzywa są prawdziwą skarbnicą wszelkich składników odżywczych. Występuje w nich ogrom potrzebnych nam witamin, jak beta karoten, witaminy z grupy B, C, E, K, które odpowiedzialne są za poprawne funkcjonowanie naszego organizmu. Dzięki nim dobrze działa układ trawienny, mamy dobry poziom cholesterolu, jesteśmy bardziej odporni, łatwiej goją się nam rany, mamy dobry wzrok, metabolizm, ciśnienie krwi i wiele innych.
To tylko dzięki witaminom, a zielenina na naszych stołach ma także minerały. Minerały w naszym organizmie to jeden z budulców kości i zębów. Są także swoistym nadzorcą dla gospodarki kwasowo-zasadowej i hormonalnej w naszym ciele. Są także obecne przy procesie przemiany białek, węglowodanów i tłuszczów, czyli trzech najważniejszych substancji naszego organizmu.
Kolejnym ważnym, zwłaszcza dla osób na diecie i borykającymi się z problemami trawiennymi jest błonnik. I tak, występuję on i to bardzo często w dużych ilościach w warzywach. Błonnik bowiem wspomaga proces trawienia i co za tym idzie wypróżniania się. Dzięki temu możemy oczyścić organizm z toksyn, metali ciężkich, pozbyć się nadwagi, czy też hemoroidów.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym składnikiem warzyw jest woda. Woda to jedna z najważniejszych substancji w naszym organizmie. Jeśli ktoś mówi inaczej, to może mieć złe informacje, nigdy rację. Woda to około 70% naszego ciała. Dzięki niej zachodzi większość procesów, poprawnie działa nasz metabolizm, reguluje temperaturę ciała, pomaga utrzymać koncentrację i usuwa toksyny. Dziennie powinniśmy dostarczać organizmowi dużo wody, bo ponad 2 litry. Część z tego zapotrzebowania możemy wypełnić właśnie warzywami.

Pomagają utrzymać nasz organizm w bardzo dobrej kondycji. Warto je jeść, zwłaszcza na surowo, kiedy dostarczają nam najwięcej składników odżywczych. Wpisanie ich do diety wbrew pozorom nie jest trudne, a korzyści z tego płynące niesamowite.