Sterylizacja.

Lekarze jako optymalny czas na sterylizację zalecają termin już po pierwszym krwawieniu. Niestety zabieg jest bardziej inwazyjny u samic jak u samców.
W przypadku kastracji psów usuwane są jądra, sterylizacji poddawane są suczki i podczas zabiegu usuwane są jajniki. Pomimo wszystkich aspektów zabieg uznawany jest za rutynowy.

Zalety.

Do niewątpliwych zalet należy brak cieczki. Jest to niezwykle niekomfortowy czas dla właścicieli. Nie musimy się martwić o naszą pociechę. O wyjście na podwórko, by nie zostać okrążonym stadem psów z sąsiedztwa. Nie musimy martwić się o dywany oraz kanapy, które ewentualnie mogłyby zostać zabrudzone przez czworonoga.
Ciągle zadajemy sobie pytanie, ile trwa cieczka u psa, kiedy się pojawi czy jesteśmy w stanie ochronić nasz biały dywan.
Sterylizacja czy kastracja uwalnia nas od myśli na te lub inne kłopotliwe sprawy.

Zapewnia spokój właścicielom, ale nie tylko. Zmniejszania ryzyko chorób. Piesek niepoddany zabiegowi ma niestety większe ryzyko nowotworowe. Jeżeli chodzi o psy widok naszego czworonoga próbującego kopulować z naszym misiem z dzieciństwa, oddającego na niego mocz, może nie być
najprzyjemniejszym widokiem. Zwłaszcza gdy traktujemy psa jak członka rodziny czy przyjaciela. Pies może wyzbyć się brzydkiego włóczęgostwa czy wchodzenia w konflikty z innymi psami. Nie będziemy musieli, już się zastanawiać ile trwa cieczka u psa, czy jesteśmy gotowi. Sterylizacja suczki zamyka temat. Warto podejść do kastracji czy sterylizacji z większym dystansem. Łączy się z komfortem nie tylko właściciela, ale także naszego pupila.