Dla większości z nas gołąb to po prostu gołąb, nic nadzwyczajnego. Zwykły ptak, który opanował większość miast, w tym najbardziej starówki i rynki. Jednak dla hodowców i pasjonatów, określenie, że dany ptak to gołąb to dopiero początek. Na świecie istnieje bowiem tyle ras gołębi, że zostały one skatalogowane w większe grupy! I na dodatek w dziewięć większych klas.
Spodziewalibyście, że rasy gołębi to taka spora kategoria?

Uformowane

Jest to pierwsza klasa wśród ras gołębi. Są one podobne do swojego przodka – gołębia skalnego. Mają dość potężną budowę, jak na gołębie, a przy tym są bardzo płodne. Rasy gołębi uformowanych, takie jak na przykład hiszpan, karno, ryś polski są używane jako ptaki wystawowe lub ptaki mięsne.

Brodawczaki

Nazwa tych gołębi pochodzi od charakterystycznej narośli na dziobie, która przybiera kształt brodawki lub grzyba. Wśród ras tych ptaków, nie ma jednak jednego wyglądu owej narośli – każdy gatunek ma inny kształt, kolor lub wygląd.
Do tych gołębi należy na przykład listonosz polski i bagdeta norymberska, czyli dwie stary rasy gołębia pocztowego.

Kuraki

Te gołębie nie mają smukłej linii, wypiętej piersi czy sylwetki niczym miss wśród ptaków. O nie, te gołębie mają sylwetki podobne do kur. Stąd też nazwa kuraki.
Są to masywne, postawne ptaki jak gołąb king, używane jako ptactwo wystawowe lub typowo mięsne.

Dęte

Nie, to nie pomyłka z instrumentami dętymi. Gołębie dęte to takie, które mają umiejętność nadymania wola, który tworzy bulę. Są to ptaki, które mają słabą zdolność lotu, ale za to świetnie prezentują się na wystawach, jak na przykład garłacz angielski.

Barwne

Jak sama nazwa mówi to rasy gołębi mających piękne upierzenie, barwne pióra. Są to typowe gołębie wystawowe, bardzo piękne i ozdobne. Należy do nich na przykład lazurek, gil – gołąb gil – czy saksoński bocian.

Turkoty

Turkoty to typowe gołębie wystawowe, które wydają charakterystyczne odgłosy przypominające bęben. Niektóre z tych gołębi były opisywane już w XVIII wieku. Należą do nich turkot bernburski i turkot frankoński.

Strukturalne

Te rasy gołębi to prawdziwa perła na wszystkich wystawach, na których się pojawiają. Przyciągają wzrok każdego widza za pomocą niezwykłych „struktur” czyli charakterystycznych elementów budowy. Na przykład gołąb loczek ma „kręcone” pióra z wierzchu skrzydeł.

Mewki

To prawdziwi elegancki wśród ras gołębi. Cechą charakterystyczną tych ptaków jest bowiem krawat, czyli dwa rzędy piór w pobliżu szyi. Są to piękne ptaki wystawowe, czego przykładem jest mewka polska.

Lotne

Najważniejsza i największa grupa ras gołębi. Należą do niej ptaki o złożonym locie, śmiałym locie. Poza tym są to ptaki inteligentne i niezwykle wytrzymałe, z których najczęściej pochodziły gołębie pocztowe jak na przykład orlik polski, sokół gdański.